Bron
ABN AMRO
ABN AMRO verstrekt een financiering van £10 miljoen aan Geothermal Engineering Limited (GEL) voor de verdere ontwikkeling van geothermische energie en lithiumproductie in het Britse Cornwall. Met de investering wil GEL zowel de productiecapaciteit van lithium uitbreiden als nieuwe geothermische projecten voorbereiden.
De financiering volgt kort nadat GEL de eerste geothermische elektriciteitscentrale van het Verenigd Koninkrijk in gebruik nam en begon met commerciële productie van lithiumcarbonaat op schaal bij het project in United Downs. Volgens beide partijen markeert de samenwerking een belangrijke stap in de verdere professionalisering van de Britse geothermie- en lithiumsector.
Investering in energiezekerheid en kritieke grondstoffen
De financiering sluit aan bij de groeiende Europese aandacht voor energiezekerheid en de beschikbaarheid van kritieke grondstoffen voor batterijen en elektrische voertuigen. Lithium geldt daarbij als een essentiële grondstof voor de productie van accu’s en energieopslag.
De Britse minister van Industrie, Chris McDonald, noemt de investering belangrijk voor zowel de binnenlandse lithiumproductie als de ontwikkeling van duurzame energie in het Verenigd Koninkrijk. Volgens hem draagt het project bij aan sterkere en minder kwetsbare toeleveringsketens voor kritieke materialen.
Opschaling van lithiumproductie in Cornwall
GEL wil de productiecapaciteit van lithiumcarbonaat in de komende jaren fors verhogen. De huidige productie van circa 100 ton per jaar moet volgens de plannen doorgroeien naar bijna 2.000 ton per jaar in 2028 en 2029. Op langere termijn mikt het bedrijf op meer dan 18.000 ton lithiumcarbonaat per jaar vanuit meerdere locaties in het Verenigd Koninkrijk.
De geothermische vloeistof in United Downs bevat volgens GEL meer dan 340 parts per million lithium, een van de hoogste concentraties die wereldwijd in een geothermische bron zijn vastgesteld. Het bedrijf gebruikt directe lithiumextractie om de grondstof uit het geothermische water te winnen.
Eerste geïntegreerde project in het Verenigd Koninkrijk
De installatie in United Downs geldt als het eerste geïntegreerde project in het Verenigd Koninkrijk waarin diepe geothermische energie wordt gecombineerd met commerciële lithiumwinning. De centrale begon in februari 2026 met elektriciteitsproductie.
De eerste fase levert 3 MWe aan baseload-energie, voldoende om ongeveer 10.000 Britse huishoudens van stroom te voorzien. De opgewekte elektriciteit wordt verkocht via Octopus Energy.
Naast de bestaande installatie beschikt GEL over meerdere vergunde locaties in Cornwall waar nieuwe geothermische projecten moeten worden ontwikkeld. Elke locatie moet naar verwachting minimaal 5 MWe aan stabiele elektriciteitscapaciteit opleveren, genoeg om gezamenlijk circa 70.000 huishoudens van stroom te voorzien.
ABN AMRO vergroot focus op energietransitie
Met de investering onderstreept ABN AMRO zijn ambitie om grootschalige duurzame energieprojecten in Europa te financieren. Eerder was de bank betrokken bij een financiering van €2,2 miljard voor Vulcan Energy in Duitsland, eveneens actief in geothermische lithiumwinning.
Volgens Dan Dorner zijn grote investeringen noodzakelijk om de energiezekerheid van Europa en het Verenigd Koninkrijk te versterken. De bank wil tegen 2028 in totaal €8 miljard financieren in hernieuwbare energie en decarbonisatietechnologieën in Europa en het VK. Daarnaast wil ABN AMRO via zijn investeringsafdeling tegen 2030 nog eens €1 miljard beschikbaar stellen voor duurzame projecten in een vroege ontwikkelingsfase.
Brede steun voor verdere ontwikkeling
De financiering van ABN AMRO komt bovenop eerdere investeringen van onder meer Thrive Renewables plc, Kerogen Capital, het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling en Cornwall Council.
Met de nieuwe financiering wil GEL niet alleen de lithiumproductie uitbreiden, maar ook nieuwe locaties voorbereiden voor toekomstige boringen en verdere groei van geothermische energie in Cornwall.

