Staatsinvesteerder Invest International ondersteunt de eerste internationale opschaling van de Nederlandse kweekvleespionier Mosa Meat met een terugbetaalbare ontwikkelingsbijdrage van €875.000. De financiering is specifiek bestemd voor marktvalidatie, het inrichten van productieketens en complexe toelatingstrajecten in strategische sleutelmarkten zoals Singapore, het Verenigd Koninkrijk, Australië, Canada en de Verenigde Staten.
Hoewel de onderliggende technologie voor het produceren van kweekvlees uit dierlijke cellen inmiddels is bewezen, stuiten bedrijven in de cellulaire agricultuur vaak op een financieringsgat in de fase tussen laboratorium en internationale marktintroductie. Reguliere commerciële banken zijn in dit vroege stadium, mede door het ontbreken van directe winstgevendheid, nog terughoudend met het verstrekken van groeikapitaal. Invest International overbrugt dit om de internationale concurrentiepositie van Nederlandse innovaties te verzilveren.
“Nederland heeft wereldwijd een sterke reputatie opgebouwd als innovator in de landbouw- en voedselsector,” aldus Jeroen Plag, Chief Investment Officer bij Invest International. “Mosa Meat heeft de technologie inmiddels bewezen. De uitdaging is nu niet langer of het kan, maar hoe het bedrijf toegang krijgt tot internationale markten, regelgeving doorloopt, consumenten bereikt en productie opschaalt. Invest International helpt daarbij.” Hij vervolgt: “Door Nederlandse bedrijven met baanbrekende technologieën te helpen bij hun internationale schaalsprong, borgen we dat deze kennis en bedrijvigheid voor Nederland behouden blijven. We verankeren Nederlandse oplossingen wereldwijd en versterken daarmee direct de veerkracht en het verdienvermogen van de Nederlandse economie.”
Strategische positionering buiten de EU
De wereldwijde vraag naar eiwitten neemt onverminderd toe, terwijl de toenemende druk op natuurlijke hulpbronnen dwingt tot efficiëntere productiemethoden. Mosa Meat richt zich met deze financiële injectie in eerste instantie nadrukkelijk op landen buiten de Europese Unie. Voor commerciële verkoop binnen de EU is een langdurige Novel Foods-goedkeuringsprocedure vereist. Markten zoals Singapore hebben daarentegen al ervaring met de regelgeving rondom kweekvlees, waardoor commerciële introductie daar op aanzienlijk kortere termijn kan plaatsvinden.


